Cyklinowanie – drugie życie drewnianej podłogi

Nasz salon, oprócz sprzedaży i montażu podłóg drewnianych, oferuje również usługę ich serwisowania. Dzięki temu klienci Bento. mogą się cieszyć pięknym parkietem przez długie lata. Jednym z podstawowych zabiegów renowacyjnych jest cyklinowanie. W tym wpisie opowiemy, kiedy warto się na nie zdecydować, jak przebiega sam proces odnawiania drewnianej podłogi i jakich efektów możemy się spodziewać.

Drewno jest niezwykle wytrzymałym materiałem, jednak jak każde tworzywo, ulega zużyciu. Parkiety drewniane bywają bowiem podatne na działanie wilgoci, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Na szczęście, w przeciwieństwie do innych okładzin podłogowych, drewno możemy odnawiać, zrywając wierzchnią warstwę i uzupełniając ubytki specjalną szpachlą. Na tym właśnie polega cyklinowanie.

 

Po czym poznać, że pora na cyklinowanie?
Kiedy nasza podłoga traci swój blask – to znaczy pojawiły się na niej liczne przetarcia, zmatowienia, ciemnienie pod wpływem wody, plamy, złuszczenia czy nieestetyczne rysy. Mogą być one spowodowane niewłaściwym, zbyt intensywnym użytkowaniem parkietu lub po prostu – upływem czasu. Do głównych grzechów przeciwko drewnu zalicza się brak podkładek przy nóżkach mebli, chodzenie na wysokich obcasach, ignorowanie rozlanych płynów czy częste zmiany temperatury i wilgotności pomieszczenia.

Cyklinowanie możemy zrobić także, gdy chcemy całkowicie odmienić styl naszej podłogi, na przykład przyciemnić lub rozjaśnić jej kolor. Warto jednak pamiętać, aby nie wykonywać tego zabiegu zbyt często. Każde cyklinowanie powoduje bowiem zdarcie kolejnej, cienkiej warstwy drewna, a tym samym ingerencję w jego grubość. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku deski warstwowej.

Czy każdą podłogę drewnianą można cyklinować?
W większości przypadków – tak. Cyklinowanie dobrze znoszą praktycznie wszystkie gatunki drewna – dąb, jesion, świerk, sosna, modrzew oraz jawor. Podobnie nie ma znaczenia, czy mamy do czynienia z deską litą czy warstwową, podłogą zespoloną z podłożem czy warstwową. Nowoczesne maszyny i produkty bez problemu poradzą sobie z tym zadaniem.

Jak przebiega proces cyklinowania?
Cyklinowanie obejmuje kilka etapów prac i wymaga odpowiednich narzędzi oraz umiejętności. Właśnie dlatego to zadanie najlepiej powierzyć doświadczonym specjalistom. W przeciwnym razie możemy bezpowrotnie zniszczyć nasz drewniany parkiet. Warto także wiedzieć, że cyklinowanie wraz z wykończeniem, to znaczy lakierowaniem lub olejowaniem powierzchni, zajmuje około 3-4 dni. Przez ten czas pomieszczenie będzie całkowicie wyłączone z użytkowania.

 

Etap 1. Przygotowanie. Pierwszym krokiem jest przygotowanie pomieszczenia oraz samej podłogi – to znaczy wyniesienie wszystkich mebli, demontaż stałej zabudowy (np. szaf) oraz listew przypodłogowych. Sama podłoga powinna zostać też dokładnie odkurzona.

Etap 2. Szlifowanie. Na tym etapie powierzchnia drewna jest kilkukrotnie szlifowana cykliniarką oraz mniejszym urządzeniem kątowym do wykańczania brzegów i trudno dostępnych miejsc. Do tego celu używa się papieru ściernego o różnej gradacji. W efekcie otrzymujemy gładką powierzchnię, pozbawioną starej farby, oleju czy lakieru.

Etap 3. Szpachlowanie. Pył uzyskany w wyniku szlifowania służy do rozrobienia specjalnej szpachli, którą pokrywana jest cała powierzchnia podłogi. W ten sposób uzupełnia się ubytki w drewnie oraz wyrównuje niedoskonałości.

Etap 4. Szlif wykończeniowy. To “kropka nad i” całego procesu. Do tego szlifu wykorzystuje się papier ścierny o drobnych ziarnach. Wszystko kończy polerowanie, które ostatecznie wygładza i ujednolica drewno.

Etap 5. Wykończenie. Tak przygotowaną podłogę można poddać zabiegom wykończeniowym – w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Pomocne tu będą specjalistyczne preparaty – olej, olej z domieszką wosku lub lakier.

 

Lakier – zapewnia naprawdę trwałe wykończenie podłogi. Dzięki preparatom lakierowym drewno zyskuje warstwę ochronną, która zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi i zarysowaniami oraz promieniami UV. Staje się także wyjątkowo odporne na działanie wody czy zmiany wilgotności powietrza. Podłoga pokryta lakierem nie wymaga też specjalnej pielęgnacji, dzięki czemu jest praktyczna w użytkowaniu. Obecnie nałożenie lakieru nie musi automatycznie wiązać się z nadaniem deskom charakterystycznego połysku. Na rynku dostępne są podłogi pokryte lakierem półmatowym lub całkowicie matowym.

Olej – to bardziej ekologiczny sposób wykończenia drewnianych desek. Dzięki niemu zachowamy piękno wybranego koloru oraz uzyskamy głęboką impregnację. Preparat wnika do wewnątrz, nie tworzy więc na powierzchni powłoki zabezpieczającej, dlatego możemy pozwolić sobie na punktową renowację. Podłoga olejowana wymaga jednak dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Można zabezpieczyć ją dodatkowo woskiem twardym.

 

Jakich efektów możemy się spodziewać?
Po profesjonalnie przeprowadzonym cyklinowaniu oraz starannym wykończeniu dobrej jakości preparatami nasza podłoga będzie wyglądać jak nowa. Ten sposób renowacji drewna przynosi naprawdę spektakularne efekty. To, jak długo się one utrzymają, będzie zależeć już tylko od nas. Dlatego jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat dbania o drewniany parkiet, zajrzyj do naszego wpisu: Jak dbać o podłogę drewnianą (link). Znajdziesz tam mnóstwo przydatnych wskazówek, które pomogą Ci zachować piękny wygląd drewna na długie lata.

11 831 Comments