Jak dbać o podłogę drewnianą?

Drewno na podłodze to wytrzymały i piękny materiał – aby pozostał taki na długie lata, warto poświęcić jego pielęgnacji trochę czasu. W tym wpisie opowiemy, na co zwracać uwagę podczas codziennego sprzątania i jak zabezpieczyć parkiet przed zniszczeniem.

Na początku 3 złote zasady, dzięki którym przedłużymy życie i dobry wygląd podłogi z drewna:

Zadbaj o odpowiedni klimat
Drewno najlepiej “czuje się” w temperaturze od 18 do 24 st. C oraz przy wilgotności powietrza wynoszącej 40-60% (zbyt niska wilgotność może powodować powstawanie nieestetycznych szczelin). Dobrze więc, aby w tej kwestii nie dochodziło do częstych wahań, które mogą negatywnie wpłynąć na strukturę materiału. Plusem jest fakt, że organizm człowieka także najlepiej funkcjonuje przy wspomnianych wyżej wartościach, dlatego utrzymanie tych warunków wpłynie pozytywnie również na nasze samopoczucie.

Pamiętajmy ponadto o częstym wietrzeniu pomieszczeń, co zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza. Dobrym rozwiązaniem jest też zaopatrzenie się w nawilżacz i używanie go szczególnie w sezonie grzewczym.

 

Zamontuj podkładki
Nóżki kanapy, stołów, krzeseł i regałów warto zabezpieczyć filcowymi podkładkami. Są one niewidoczne, a znacząco zminimalizują ryzyko uszkodzeń mechanicznych czy zmatowień.

Jeśli na drewnianej podłodze korzystamy z krzesła na kółkach, koniecznie podłóżmy pod nie specjalną matę, dzięki której nie zarysujemy powierzchni podczas przemieszczania się przy biurku. Unikajmy ponadto chodzenia po parkiecie w szpilkach i twardym obuwiu.


Szybko reaguj na zabrudzenia
Drobinki piasku, rozlane płyny, błoto czy dziecięce kredki – należy szybko usuwać , aby nie spowodowały pęcznienia czy mikrouszkodzeń na powierzchni drewna. Do tego celu należy używać odkurzaczy i szczotek z miękkim włosiem, płaskich mopów i środków przeznaczonych wyłącznie do pielęgnacji tego typu podłóg. Warto pamiętać, że nie wolno stosować środków na bazie silikonu! Zalecane jest stosowanie systemu wycieraczek ( przed i tuż za drzwiami wejściowymi) aby ograniczyć ilość dostającego się do wnętrza piasku, który jest największym przeciwnikiem każdej podłogi.

 

Pielęgnacja podłogi lakierowanej
Podłoga wykończona lakierem posiada bardzo trwałą warstwę ochronną, która dodatkowo wykazuje właściwości antystatyczne. Dlatego do jej codziennego sprzątania wystarczy nam odkurzacz z końcówką z miękkiego włosia, jednak aby przedłużyć jej piękny wygląd dobrze jest co jakiś użyć profesjonalnych preparatów.

Jeśli zadbamy o częste usuwanie kurzu i okruchów (odkurzanie) taką podłogę należy myć kilka razy w tygodniu zimną wodą z dodatkiem profesjonalnego środka czyszczącego. Podczas stosowania płynów należy trzymać się instrukcji podanej przez producenta, a także pamiętać, aby wkład mopa był dokładnie wyciśnięty. Podłoga podczas mycia powinna być jedynie lekko wilgotna, a nie całkowicie mokra.

Raz na kilka miesięcy możemy ponadto odświeżyć deski specjalnym preparatem, który ożywi  powierzchnię i podniesie jej odporność na zanieczyszczenia..

 

Pielęgnacja podłogi olejowanej
Podłoga olejowana wymaga od nas nieco więcej zaangażowania podczas pielęgnacji. Podobnie jak w przypadku desek pokrytych lakierem, na co dzień sprawdzi się odkurzacz wyposażony w końcówkę z włosiem, a do tego płaski mop i łagodny środek czyszczący, np. mydło do podłóg lub mydło olejowe, które zarówno przemywa parkiet, jak i wytwarza na jego powierzchni odnawialną warstwę  ochronną. A jeśli na podłodze pojawią się zabrudzenia, możemy je usunąć za pomocą intensywnego zmywacza lub odplamiacza ( dedykowanego przez producenta desek).

Zaletą podłogi olejowanej jest fakt, że pozwala ona na punktową renowację, którą możemy wykonać  samodzielnie lub zlecić to profesjonalnej firmie.Zniszczony fragment można bowiem poddać szlifowaniu, a następnie ponownie pokryć go warstwą oleju.

***

Pamiętajmy, że renomowani producenci podłóg zawsze dołączają zasady pielęgnacji i użytkowania ich podłóg.Wskazane jest postępowanie zgodne z ich zaleceniami, aby przez długie lata cieszyć się piękną  podłogą.

Jeśli jednak mają Państwo wątpliwości dotyczące pielęgnacji swojego parkietu, zachęcamy do kontaktu. Chętnie odpowiemy na wszystkie nurtujące Was pytania.